Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw

Ciepłe wiosenne i letnie dni sprzyjają regularnym wizytom na placu zabaw, który niewątpliwie jest królestwem dzieci niemal w każdym wieku. Stanowi ulubione miejsce spotkań z rówieśnikami, przyjaciółmi, kolegami z klasy czy znajomymi z osiedla, rozrywki, niekończącej się zabawy oraz wielu ekscytujących i niesamowitych przygód. Kolorowe huśtawki, drabinki, karuzele, równoważnie i piaskownice dostarczają wielu niezbędnych bodźców do prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego.

 plac zabaw

Rodzaje nawierzchni na plac zabaw

Niestety plac zabaw jest również miejscem, w którym dochodzi do największej liczby upadków, urazów, skaleczeń, siniaków, zadrapań, a nawet rozcięć skóry, gdyż dzieci w ferworze zabawy często zapominają o zachowaniu podstawowych, najważniejszych elementów bezpieczeństwa. Zadaniem konstruktorów jest stworzenie placu zabaw wyposażonego w konstrukcje i nawierzchnie ograniczające urazy do absolutnego minimum, stąd też tak ważny staje się wybór odpowiedniej nawierzchni na plac zabaw, która przede wszystkim amortyzuje upadek z dużej wysokości. Obecnie na polskim osiedlach, szkolnych boiskach czy przydomowych ogródkach dominują tzw. nawierzchnie syntetyczne, wylewne bądź materiały naturalne.

Nawierzchnie syntetyczne

W ostatnich latach największą popularnością cieszą się nawierzchnie syntetyczne, obejmujące maty gumowe i sztuczną trawę, wykorzystywane głównie na szkolnych oraz publicznych, głównie osiedlowych, placach zabaw. Miękkie i elastyczne podłoża syntetyczne nie tylko chronią przed urazami,, ale również doskonale komponują z pozostałymi elementami osiedlowego krajobrazu. Co więcej są odporne na wilgoć oraz działanie czynników atmosferycznych oraz umożliwiają zachowanie estetyki i czystości na odpowiednim poziomie, a przy tym są niezwykle łatwe i proste w montażu. Dodatkowo posiadają doskonałe-właściwości amortyzacyjne, antypoślizgowe i dźwiękochłonne. Dostępne w kilku, a nawet kilkunastu kolorach sprawiają, że plac zabaw zachwyca szeroką paletą różnych barw oraz zachęca do zabawy i szaleństw.

Nawierzchnie naturalne

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się nawierzchnie naturalne takie jak: piasek, kora, wióry, żwirek, które należą niewątpliwe do najtańszych, ale niekoniecznie najbezpieczniejszych. Doskonale natomiast  sprawdzają się w przypadku placu zabaw, gdzie króluje niski sprzęt i nie istnieje zagrożenie poważnych upadków i związanych z nimi kontuzji. Ze względu na niskie koszty, szczególnie piasek i żwirek są wykorzystywane w przydomowych placach zabaw.